У період свят одним із найчастіших звернень до ветеринарної клініки крім побутових травм є харчове отруєння та наслідки вживання тваринами «заборонки», наприклад, блювання, діарея, алергічна реакція тощо.
Тож головне правило, щоб зберігти тварині здоров’я — не давати зі столу собаці нічого і ніколи!
Якщо раптом головне правило дало збій, ось короткий список того, що давати точно не варто:
- Алкоголь — ніякий і ніколи!
- Виноград і родзинки
загроза: ниркова недостатність
- Шоколад, кава, какао боби
загроза: теобромін, який є токсичним для собак
- Цибуля та часник
загроза: тіосульфати - провокують руйнування еритроцитів і викликають анемію
- Авокадо
загроза: персин, що міститься не тільки в плоді, а й у листях дерева, викликає шлункові розлади
- Горіхи: макадамія і мускатний
загроза: інтоксикація організму, яка проявляється блюванням, судомами, слабкістю та навіть паралічем кінцівок
- Ксиліт: жуйки, продукти для діабетиків, цукрозамінник
загроза: гіпоглікемія
- Сира свинина та м'ясо дикого кабана
загроза: хвороба Ауескі або псевдосказ
- Копченості, маринади, жирна та смажена їжа
загроза: шлункові розлади, панкреатит
Чекаєте на гостей, які точно захочуть порушити “головне правило” й підгодовуватимуть собаку зі столу “заборонкою”? — Дозвольте їм годувати песика, але лише “легальними ласощами. Заготуйте норму улюблених і безпечних для здоров’я собаки смаколиків (не більше 10-15% від добового раціону) та роздайте їх особливо щедрим до собаки гостям.
Якщо ж собака постійно “пасеться” біля вас під час обіду й пускає бісики, сподіваючись на шматочок, то слід розібратися з причинами такої поведінки та виправити її.
Чому собака випрошує їжу зі столу?
- 1 — Голод
- Банальний голод — найбільш очевидна фізіологічна причина подібної поведінки
- Якщо собаці бракує необхідної кількість калорій, він шукатиме способи заповнити дефіцит.
- Тож не відкидайте цей чинник, навіть якщо ваш пес на відповідному кормі й отримує рекомендовану порцію або розрахований дієтологом раціон у потрібній кількості.
- Надмірний голод можуть викликати зміна сезонів або захворювання шлунково-кишкового тракту. Деякі ліки також підвищують апетит. У такому разі починати варто з причини, чому у собаки сильний голод і шукати способи її усунення. Це треба робити лише у парі з вашим ветеринарним лікарем. А якщо ви помічаєте сезонне підвищення апетиту, можна трохи (до 10%) збільшити добову порцію на деякий час.
- 2 — Харчова одноманітність
- Для нормальної роботи травлення і отримання всіх необхідних речовин, собаки не потребують різноманітного раціону. Якщо їжа збалансована та підходить конкретній особині, то з погляду здоров'я немає причин міняти продукти.
- Але «необхідно» і «хочеться» — різні речі. Людська їжа з широкою палітрою смаків та ароматів не може не приваблювати собак до столу. Їхня харчова поведінка заточена на те, щоб поглинати якнайбільше їжі, поки вона є у доступі. Собаки їдять не тому, що організм потребує калорій, а тому, що для виживання завжди краще з'їсти їжу, ніж не з'їсти її. Собаки, які відмовляються від зайвого ароматного шматочка, зустрічаються досить рідко. І в більшості випадків це наслідок поганого самопочуття або хронічного захворювання.
- Якщо ви годуєте собаку одним видом корму, можете замінити 10-15% калорійності раціону іншими продуктами, які внесуть різноманітність у раціон, але при цьому не нашкодять травленню.
- 3 — Підкріплення випрошування власником
- Це найпоширеніша причина.
- Всі ми хоч раз пригощали собаку зі столу чимось смачним, тому що для нас це прояв безмежної любові до тварини: «Йому так хочеться чогось смачненького, я просто не можу відмовити».
- І пастка в тому, що для закріплення такої поведінки, яка й так властива виду, достатньо буквально кілька разів «дати слабину».
- Отримавши нагороду за свій жалісливий погляд, собака повторюватиме таку поведінку в надії на успіх. Тут працює принцип казино: знаючи, що йому може пощастити, пес знову і знову робитиме “ставку”.
- Таке варіативне підкріплення — наш помічник в закріпленні необхідної навички, але також і ворог, якщо йдеться про небажану поведінку, наприклад — випрошування їжі.
Тож, як не допустити жебракування біля столу?
Дуже просто — ніколи не давати собаці їжу зі столу або зі своєї тарілки. Якщо поведінка не підкріплюватиметься ніколи, то собака не буде її демонструвати. І це найскладніше, адже не всі ми маємо залізні нерви та радо балуємо улюбленця.
Навіть якщо ви — кремінь, то гості, бабусі з дідусями та діти можуть не розділяти ваших прагнень і тишком-нишком підгодовувати собаку поки ви не бачите.
І ось таке варіативне підкріплення зводитиме практично нанівець ваші зусилля. Втім, якщо у вашій родині є злісний частувальник, а ви невпинно ігноруєте голодні стогін з-під столу, є висока ймовірність, що випрошувати собака буде тільки в тієї людини, яка заохочує таку поведінку.
Власне, крім самої їжі зі столу, випрошування може підкріплюватися вашою увагою. Якщо собака шукає її, то навіть суворе “Припини” та “Не можна” може підкріпити поведінку. Тому важливо аналізувати весь ланцюжок поведінки загалом.
Що робити, якщо випрошування вже було підкріплене власником?
В такому разі впоратися з проблемою буде складніше, але можливо. Що вам потрібно зробити — сформувати нову звичку замість наявної.
Для початку необхідно чітко визначити критерії альтернативної поведінки. Наприклад, ви не хочете, щоб собака шукав ваш погляд під час трапези, скиглив і пускав слину на підлогу або ваш одяг. Але ви зовсім не проти, якщо він спокійно лежатиме на килимку в кутку кухні. З цього дня зробіть таку поведінку вигідною для собаки.
Наприклад, щоразу, коли ви сідаєте за стіл, видавайте собаці довгограючі ласощі (сушені пеніси, трахеї; інтелектуальні іграшки або іграшки, які можна наповнювати їжею) на позначеному місці. Це допоможе створити потрібну звичку. Якщо собака перемістився з підстилки ближче до вас, поверніть його на те саме місце та продовжуйте трапезу. Робіть це доти, доки собака не полишить спроби бути ближче до вас та вашої їжі.
Але, якщо ваш собака має харчову агресію (захищає свою їжу), обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом з поведінки собак, перш ніж переходити до практики.
Другий спосіб потребує більшого ввімкнення вас у процес або залучення помічника.
Якщо собака вже знайомий з витримкою на місці, процес піде швидше, але у будь-якому разі налаштуйтеся на тривалу регулярну роботу.
Під час кожного прийому їжі відправляйте собаку на місце (яким може бути просто килимок чи плед на кухні або за її межами) і заохочуйте його за те, що він залишається на цьому місці, доки людина їсть за столом.
Спочатку заохочувати доведеться дуже часто, особливо, якщо у вас цуценя або молодий собака, якому важко тримати себе в лапах. Може навіть здаватися, що все безглуздо і собака ніколи не зможе спокійно сидіти, доки хтось їсть. Але важливо не припиняти роботу та зробити її регулярною.
Наше завдання — пояснити собаці, що залишатися на місці набагато вигідніше, ніж сидіти біля столу, адже за випрошування НІКОЛИ нічого не перепадає. А от якщо сидіти спокійно і не залишати позначене місце, то за це "прилітатимуть" ласощі (звичний для собаки корм або дозволені смаколики). Згодом частоту підкріплень можна буде плавно знижувати, видаючи шматочки через більші проміжки часу або за більш розслаблене очікування.
Заохочувати собаку за правильну поведінку потрібно ще до того, як він помилиться.
Тому на перших етапах вам знадобиться помічник, який дуже часто видаватиме шматочки собаці ще до того, як пес зійшов з місця та підійшов до столу. Інакше ми можемо створити неправильний поведінковий ланцюжок: «Люди сіли за стіл - собака підійшов і почав жебракувати (ставити лапи на стіл, скиглити, гавкати, тикати мордою) - собаку відправили на місце і заохотили за це - собака знову почав випрошувати - знову відправили на місце і заохотили...» — у такому разі випрошування стає частиною ланцюжка процесів, які ми в результаті заохочуємо, а це нам зовсім не потрібно.
Паралельно з цією роботою корисно вчити собаку контролювати себе, коли він бачить їжу. Навичка концентрації на шматочку їжі, здатність бачити їжу, але не хапати її відразу — це складно для собак. Самоконтроль ― не найсильніша їхня сторона. Тому важливо прокачувати цю здатність окремими вправами, починаючи з дуже простого рівня складності.
І пам'ятайте, виправляти небажану поведінку, створюючи нові звички, складніше, ніж формувати нову навичку. Але це точно того варте, тому наберіться терпіння та ласощів.