Здоров’я тварини залежить не тільки від спадковості, а й від умов утримання та догляду з боку петперентів. Happy Paw разом із спеціалістами з Pink Puppy Pet School розповідають які прості умови необхідно виконувати, щоби ваш пес прожив довге та здорове життя.
Не перегодовуйте
Ожиріння – це біда сучасних домашніх собак. Зайва вага негативно впливає на здоров'я та якість життя, і особливо часто від неї страждають літні собаки, які менше рухаються.
Зменшуйте порцію улюбленця, якщо у нього немає фізичних навантажень, окрім прогулянки, і він менш активний. Щоби визначити яка порція їжі має бути у собаки, орієнтуйтеся не на рекомендовані грамовки на пачки корму, а на кондицію песика.
Слідкуйте за довжиною кігтів
Довжина кігтів собаки впливає безпосередньо на його здоров'я. Занадто довгі кігті не дають можливості спиратися на пальці, змушують собаку переносити центр ваги назад, повністю міняючи поставу, що негативно впливає на роботу всього опорно-рухового апарату.
Коли собака стоїть, його кігті не мають торкатися підлоги. Для підтримання такої довжини потрібно потроху вкорочувати їх 1-2 рази на тиждень.
Обирайте правильну поверхню для активних занять
Вийти на рівненьку асфальтову доріжку, щоби покидати м'ячика – жахлива ідея. Поверхня не має бути надто твердою та/або слизькою, адже це може бути травмонебезпечно для тварини. Не підходять для активних вправ:
- асфальт,
- бетон,
- плитка / бруківка,
- мокра трава,
- крига,
- втоптаний слизький сніг тощо.
“Ні” вертикальним стрибкам
Знайома картина? — Власник тримає паличку у піднятій руці, а песик весело стрибає за нею вгору, знов і знов, приземлюючись на задні лапи майже вертикально. Таке навантаження абсолютно не властиве собакам, їхній скелет не пристосований до нього. Подібні стрибки стають причинами як мікротравм, так і серйозних пошкоджень.
Слідкуйте, щоб завершуючи стрибок, собака приземлявся на передні або всі чотири лапи.
Якщо ж ви маєте трохи більше часу для собаки, можете зробити ще дещо: розминку перед фізичними навантаженнями та заминку – після. Пам'ятайте — краще розминка без тренування, ніж тренування без розминки. Це вбереже собаку від травм та подовжить його активне життя.
Робота для мозку
Вивчайте зі собакою щось нове, не важливо чи це будуть прості трюки, чи опанування нових видів спорту (а серед них є доступні навіть для дуже літніх собак, наприклад, ноузворк). Мозок песика повинен отримувати нові задачі. Це допоможе тримати його в тонусі та відстрочити деменцію, яка, на жаль, спіткає собак так само як і людей.
Регулярний чекап здоров’я
Хоча б раз на рік, двічі — для літніх собак, робіть обстеження свого чотирилапого друга, щоби вчасно помітити зміни у стані здоров'я та вжити заходів.
До щорічних обстежень ветлікарі рекомендують:
- УЗД черевної порожнини та серця;
- загальний та біохімічний аналізи крові;
- аналіз сечі.
Для літніх собак, за необхідності, додаються візити до вузьких спеціалістів.
Підтримуйте м'язову масу
Як і у людей, у собак втрата м'язів у старшому віці прискорюється, а набір – уповільнюється. Між тим, розвинені м'язи допомагають підтримувати суглоби (навіть вже уражені хворобами) у функціональному стані та дають собаці змогу продовжити активне життя. Навіть якщо песику дозволений лише рух кроком, спеціаліст допоможе створити вправи для підтримки та покращення стану.
І головне — не скидайте літнього собаку з рахунків!
Не машіть на нього рукою, мовляв, «він вже старий, що з нього візьмеш». Якщо у вас не один собака, приділяйте щодня хоча б кілька хвилин лише старенькому, дайте йому відчути, що він особливий та важливий.
Рія Смульська, засновниця школи Pink Puppy Pet School, про свою літню собаку Іту:
"Коли Іті було 8, а маленькі діти займали весь мій час, я вирішила, що час її відправляти на пенсію. Відчеплюся від собаки, хай собі їсть, спить та займається на прогулянці своїми справами. Знаєте, що я отримала? Старого собаку з тьмяним поглядом, що теліпався в трьох метрах за мною без жодної цікавості до життя. Моя життєрадісна Іта з шилом у пухнастій дупці вирішила, що вона не потрібна, і згасла. Я не витримала таких змін і почала знов займатися із собакою, лише по 5-10 хвилин на день. Знов брала на прогулянки побільше іграшок, повернула потроху фізичні навантаження. Іта знов розквітла, і вже шкода було не використати її ентузіазм.
В 10 років вона чудово виступила в раллі-обідієнс, посівши перше та друге місця у своєму класі, а невдовзі стала п'ятою (з 12 собак) на чемпіонаті України з IBGH. Вона активна, щаслива і, сподіваюся, пробуде такою ще довго".
Тож дбайте про своїх пухнастиків, щоби подовжити їхнє життя і ваш час разом!